Kaçak elektrik kullananlar çağrıya uyup sobaları bıraktı

Kaçak elektrik kullananlar çağrıya uyup sobaları bıraktı

Kaçak elektrik kullanımı nedeniyle Doğu illerinde sık sık trafo arızaları yaşanıyor, elektrik kesintisi nedeniyle mağduriyet oluşuyordu.

Dicle Elektrik Dağıtım bölgesindeki illerde, özellikle kış aylarında elektrik tüketimi normalin 2-3 katına çıkıyor. Bunun temel sebebinin de elektriğin normal yollar dışında, kaçak olarak yoğun biçimde ısınma amacıyla kullanılması olduğu belirtildi.

TRAFOLAR, PANOLAR YANIYORDU

Böyle olunca da aşırı yük nedeniyle, trafoların koruma şalterlerinin sık sık attığı bildirildi.

Sigortasına usulsüzce müdahale edilen yerlerde ise trafolar, panolar yanıyor.

"İHTİYACINIZA GÖRE TÜKETİN" ÇAĞRISI

Elektrik kesintisine, dolayısıyla tüketici şikayetlerine neden olan bu durumun sona erdirilebilmesi için Dicle Elektrik Dağıtım, sorumluluk bölgesindeki tüketicilere sık sık ’Elektrik enerjisini israf etmeyin. Kayıt altında, aşırıya kaçmadan ihtiyacınıza göre tüketin. Isınmak için elektrik değil odun, kömür ya da doğalgaz kullanın.’ çağrısı yapıyor.

Her kış yenilenen çağrı, bu kez Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Hendek Mahallesi'nde karşılık buldu.

Kaçak elektrik kullananlar çağrıya uyup sobaları bıraktı VİDEO

80 ELEKTRİK SOBASI TESLİM EDİLDİ

Normal şartlarda yaklaşık 800 haneye yetecek 410 KVA kurulu gücü bulunan mahalledeki 200 abone, Muhtar Tahsin Bozkaplan’ın çağrısına uyarak, ısınmak için kullandıkları elektrik sobalarını camiye getirerek teslim etti.

Muhtar Bozkaplan, mahallede havaların soğumasıyla birlikte elektrik kesintilerinin başladığını belirterek, "Bunun üzerine Dicle Elektrik Ergani İlçe Şefliği'ne başvurduk. Gelip baktılar ve aşırı yüklenme yüzünden sık sık şalterin attığını veya yandığını, arızalar oluştuğunu ve kesintilerin bu yüzden yaşandığını söyledi. Bunun yaşanmaması için de elektrik sobalarından vazgeçip normal soba kurmamız gerektiğini bildirdiler. Biz de bu isteğe uyduk. Mahalleli 80 elektrik sobasını getirip teslim etti. Şimdi kesinti sorunumuz büyük ölçüde sona erdi. Böyle olursa bir daha elektrik sobası kullanmayız.’’ dedi.

Mahalle sakinlerinden Menduh Tuğrul da elektrik sobalarından vazgeçtikleri günden sonra kesintilerin artık pek yaşanmadığını ifade ederek, mahalledeki yaşlı ve hastaların olduğu evlerdeki sobaların ise toplanmadığını bildirdi.

800 HANELİK ŞEBEKE YETMİYORDU

Mahallede sobaların toplandığı haberi üzerine buraya giden Dicle Elektrik Dağıtım Ergani İşletme Şefi Erdinç Ergün, muhtar Tahsin Bozkaplan’ın şahsında mahalle sakinlerine teşekkür etti.

Mahallede 240 hane ve 200 elektrik abonesi bulunduğunu belirten Ergün, "Mahalledeki kurulu elektrik gücü 410 KVA. Normal şartlarda bu güç 800 aboneye yetebilir. Ama burada elektrikle ısınma yüzünden aşırı tüketim olduğundan 200 aboneye yetmiyor. Mahallede abonesiz haneler de var. Bu yüzden sık sık TMŞ atıyor, hatta yanıyor bu yüzden de arızalar meydana geliyordu. Yaptığımız kontrollerde bu durumun elektrik ile ısınmadan kaynaklı aşırı yüklenme olduğunu belirledik. Ardından mahalle sakinlerine sorunun elektrik sobalarından kaynaklandığını, elektrikle ısınma devam ettikçe benzer sorunlar yaşanabileceğini bildirdik. Elektrikten vazgeçip ev ve iş yerlerini odun, kömür gibi yollarla ısıtmaları çağrısında bulunduk. Onlar da sağ olsunlar çağrımıza kulak verip elektrik sobası ile ısınmaktan vazgeçtiler. Biz de gerekli tüm bakım ve onarımların yanında yük dengelemesi yaptık. Ardından yaptığımız ölçümlerde elektrik sobası kullanılırken 680 Amper enerji çeken yerlerdeki çekişin 280 Ampere kadar düştüğünü tespit ettik. Bunun sonucunda da mahallede kesinti sorunu kalmadı. Umarım bu durum diğer yerleşim yerlerine de örnek olur." diye konuştu.

Günün önemli gelişmeleri VİDEO