Serdar Kılıç'ın 1071 Malazgirt belgeseli - izle

Doğada yaşam programının mimarı Serdar Kılıç Malazgirt belgeselinde savaş ve insanı anlattı...

ENSONHABER.COM/DETAY HABER NTV ekranlarındaki doğada yaşam programıyla dikkatleri üzerine çeken Serdar Kılıç artık TRT ekranlarında izleyicileriyle buluşuyor. 1070 Malazgirt belgeselinde de boy gösteren Kılıç, dün gece TRT Haber’de yayınlanan programda izleyenleri adeta ekrana kilitledi.

Serdar Kılıç'ın 1071 Malazgirt belgeseli - izle

SIKICI TARİH BİLGİSİ DEĞİL HAYATIN AYRINTILARINI ANLATTI

Selçuklu çadırında kullanılan ağaçların özelliklerinden, oklarda kullanılan malzemeye kadar ayrıntılı bilgiler veren Kılıç sıkıcı tarih bilgilerinden ziyade insan hayatındaki malzemelerin kullanış şeklini ve gerekçesini tüm detaylarıyla anlatıyor. Selçuklu döneminde at ve savaşçı arasındaki özel bağa dikkat çeken Kılıç, at üstünde ok atma tekniklerinden kılıç tekniklerine kadar birçok ayrıntıyı izleyicilerle paylaştı.

SELÇUKLU'DA AT VE SAVAŞÇI

Kısa mesafelerde kullanılan ok ile uzun mesafede kullanılan okun farklılıklarına dikkat çeken Kılıç, ‘Bir yiğit atına hep soldan biner. Yolda yaşlı birisiyle karşılaştığında attan iner ve onu evine kadar bırakır. Eğer savaşa gidecekse atının yelelerini savaştan günler öncesinden örer ve at savaşa kendini hazırlar. Hatta at ona göre yemini yer. Eğer askere saldırı olduğunda at başını hep dik tutar ama düşmana saldırı olduğunda askerin rahat ok atması için başını aşağı eğer’ diye konuştu.

Yorum Yaz

Haber : Serdar Kılıç'ın 1071 Malazgirt belgeseli - izle