Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Geleneksel Okçuluk nedir

Ensonhaber.com 2017-09-07 17:44:58

Ok ve yay dünyanın en eski silahlarından biridir. Okçuluk dünyasında ise Geleneksel Türk okçuluğu ayrı bir yerde bulunmaktadır.

Günümüzde oldukça popüler olan bir spor haline geldi okçuluk. Yeniden toplumumuza kazandırılan ve Etnospor faaliyetleri ile birlikte tekrar gün yüzüne çıakrtılan okçuluğumuzun tarihi oldukça eski dönemlere hatta ve hatta osmanlı öncesine de dayanmaktadır.

GELENEKSEL OKÇULUĞUN FARKI NEDİR

Modern okçuluktaki pratikler geleneksel okçuluktan oldukça farklıdır. Gerek ekipman gerekse ritüeller farklılıklar göstermektedir. Klasik okçulukta amaç düşmanı herhangi bir yerinden vurmak ve etkisiz hale getirmekken, spor okçuluğunda amaç spesifik bir hedefi vurmaktır.

Geleneksel okçuluk dini açıdan farklı bir yerde görülmektedir. Atış sırasında dahi "Ya Hak" zikrinin çekilmesi, okçuluğun bir geleneği olduğu gibi adeta faarzıdır.

Ancak günümüzde önemi yeniden hatırlanan geleneksel okçuluğumuz artık bir spor haline getirilmiş, çeşitli müsabakalara, festivallere konu olmuştur. Bununla birlikte devlet destekli yatırımlar ile okçuluğa ayrı bir boyut kazandırılmış, bu tarihi değer koruma altına alınmıştır.

GELENEKSEL OKÇULUĞUN EKİPLMANLARI

Yay: Okun atışını sağlayan uçlarından bağlanarak çekilen alet.

Ok: Yay ve bağ kısmına takılarak çekilen bir ucu sivri, diğer ucu tüylü ekipman.

Zihkir: Ok çekimine yarayan baş parmağa takılan yüzük.