0 0 0
Facebook Twitter Whatsapp Mail At Kopyala

Franz Kafka'dan Yakılmamış Öyküler

Ensonhaber.com 09.09.2017 12:58

Ünlü yazarın bugüne kadar yayımlanmamış öyküleri bu kitapta gün yüzüne çıkıyor.

Aslen Çekoslokvakyalı (Şu an ki Çek Cumhuriyeti) olan yazar, bütün yapıtlarını Almanca yazmıştır. 1915 yılında yayınladığı ve büyük yankılar uyandıran Dönüşüm kitabı ile edebiyat dünyasını sarsmıştır.

20. yüzyılın Alman Edebiyatının önde gelen yazarlarından Franz Kafka, edebi kişiliği ve ortaya koyduğu güzel eserlerle adı unutulmazlar arasında yer aldı.

Bireyin topluma ve kendisine olan yabancılaşmasını ustalıkla anlatan Kafka, Milena'ya Mektuplar Kitabıyla da hafızalara kazınmış bir edebiyatçı. Daha önce bu sayfada Kafka'nın bazı eserlerini siz kitapseverlerin beğenisine sundum. Geçtiğimiz haftalarda kitap raflarında yerini alan Yakılmamış Öyküler okuyucularla buluştu.

HİTLER'İN YASAKLARINA DİRENEN YAZARLAR

Nazi Almanyasının baskıcı yönetimi döneminde yazılan, onca engellemelere rağmen günümüze kadar ulaşan öykülerin yer aldığı kitap bir mücadelenin sonucunda yayımlanabilmiştir. Adolf Hitler'in aydınlar ve yazarlar üzerinde kurduğu hegomenya sebebiyle Hitler'e muhalif olan yazarların, gazetecilerin sürgün edilmesine yol açtı.

Düşün adamlarının yazdıkları eserlerini insanlara aktarmaları bu dönemde neredeyse imkansız hale gelmişti. Yayımlanan kimi eserler de ya yakılıyor, ya da yasaklanıyordu. Elimdeki öykü kitabı yazarın bütün öykülerin toplamıdır.

ÖYKÜLERİ YAKIN DOSTU YAYIMLADI

Kafka'nın ölümünden sonra Milena'ya Mektuplar'da olduğu gibi bu kitabını da yakın arkadaşı Max Brod edebiyat dünyasına kazandırdı. Brod böyle bir fedakarlığı yapmasaydı yazarın gizli saklı kalmış nefis satırlarından mahrum olacaktık. Bu vesileyle kendisine teşekkür ediyoruz.


KAFKA'NIN YALNIZLIK KİTABI

Yakılmamış Öyküler'de usta yazarın yalnızlığı, aşkları ve hayatından önemli kesitler yer alıyor.

Yazarın dediği gibi;

“Üzüntü, özlem, yaşama olan bu bağlılığımla nasıl çıldırmıyorum daha? Çok yalnızım, dilsizlerin yalnızlığına benziyor yalnızlığım, onun için hoş görün bu gevezeliğimi, dinleyecek birini bulunca boşalttım içimi, susamazdım artık…”

Kafka'yı daha önce okuyan kitapseverler mutlaka vardır; okumayanlar da varsa yazarın bu öykülerini okuyarak edebiyat ustasını keşfedebilir.

Franz Kafka'nın usta kaleminden çıkan 171 sayfadan oluşan Yakılmamış Öyküler her kitaplıkta bulunması gerekenlerden.

Kitap sayfası için iletişim: [email protected]