Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Erbil'de saldırı: 9 ölü, 30 yaralı

Ensonhaber.com 2018-09-08 14:27:51

İran güçlerinin, Erbil'de faaliyet gösteren İran-Kürdistan Demokrat Partisi'ne ait bir kampa düzenlediği saldırıda 9 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Erbil kentine bağlı Koysancak ilçesinde İran-Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP) kampına toplantı sırasında füze saldırısı düzenlendi. Saldırıda, İKDP askeri kanadından 9 kişi öldü, üst düzey yetkililerden Mustada Mevludi'nin de aralarında bulunduğu 30 kişi yaralandı.

KEŞİF UÇUŞUNUN ARDINDAN SALDIRI

Öte yandan İKDP'den yapılan açıklamada söz konusu saldırı doğrulandı, saldırı sonucu ölü ve yaralıların olduğu bilgisi paylaşıldı ancak, sayısı belirtilmedi.

Açıklamada, İran'a ait insansız hava araçlarının bölgede keşif uçuşu yaptıktan sonra söz konusu kampa yoğun bir saldırı düzenlediği iddia edildi.

İran, Erbil'deki İran-Kürdistan Demokrat Partisi kampını vurdu VİDEO

İran tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklamada yapılmadı.

İran'a muhalif İKDP, 1996'dan bu yana Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentindeki kamplarda faaliyet gösteriyor. O tarihten bu yana İran'ın ilk kez bu büyüklükte bir saldırı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

İRAN, PJAK'IN SİLAHLI KANADI YRK'YA OPERASYON YAPTI

İran Devrim Muhafızları Ordusundan yapılan yazılı açıklamada da ülkenin batısındaki Kürdistan eyaletine bağlı Merivan kırsalında, terör örgütü PJAK'a karşı dün akşam saatlerinde operasyon başlatıldığı belirtilmişti.

PJAK, terör örgütü PKK'ın İran'daki kolu olarak biliniyor. Kendilerini 'siyasi' bir örgütlenme olarak niteleyen PJAK'ın silahlı kanadı da YRK olarak biliniyor.