Kuzey Kaliforniya'da 800 bin ev elektriksiz kalacak

Kuzey Kaliforniya'da 800 bin ev elektriksiz kalacak

ABD'nin güneybatı bölgesinde beklenen sert rüzgarlar nedeniyle, elektrik hatlarının yangın çıkarmasını önlemek için San Francisco Körfezi çevresinde, büyük bir alanda elektrik kesintisi uygulanacak.

Bölgenin elektrik dağıtım şirketi Pacific Gas and Electric (PG&E), kesintiden yaklaşık 800 bin konut ve iş yerinin etkileneceğini duyurdu. San Francisco kentinde ise kesinti, bölgesinin dışında bırakıldı.

KESİNTİLER BİRKAÇ GÜN SÜREBİLİR

Kesintinin birkaç gün sürebileği belirtilirken, bölge sakinleri karara tepki gösterdi.

Hava durumu tahminlerine göre bölge, birkaç gün boyunca sert rüzgarların etkisi altında olacak.

Kesintiden, San Francisco Körfezi'nin kuzeyindeki şarap bölgesi Napa ve Sonoma ile güneyde Silikon Vadisi'nde teknoloji devlerinin bulunduğu bazı kentler de etkilenecek.

YANGINLARDA 86 KİŞİ CAN VERMİŞTİ

Geçen yıllarda, kopan elektrik telleri nedeniyle büyük yangınlar çıkmıştı. Geçen yıl Paradise kasabası başta olmak üzere yaklaşık 60 bin hektarlık bir alanı etkileyen yangında, 86 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaliforniya eyaletinde en fazla sayıda can kaybına neden olan yangının, bakımsız durumdaki elektrik hatları nedeniyle başladığı açıklanmıştı.

PG&E, Kuzey Kaliforniya bölgesinin tek elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketi, ve bölgedeki çoğu insanın başka enerji kaynağı bulunmuyor.

"KESİNTİLER, HALKIN GÜVENLİĞİ İÇİN"

CBS News'e konuşan PG&E sözcüsü, "Geçen 2 yıl öngörülemez yangınlar yaşadık ve bunlardan aldığımız dersler sonucu, çevre halkının ve müşterilerimizin güvenliğini sağlamak adına bazı adımlar atmamız gerekiyordu. Elektrik kesintisi de bu adımlardan biri." dedi.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom da "Hiçbirimiz bundan memnun değiliz ama PG&E halkın güvenliğini sağlama sorumluluğunu sonunda üzerine alıyor." dedi.

Kesinti haberinin duyulmasıyla bölge halkı, kesintinin birkaç gün sürmesi halinde yeterli olacak malzemeleri almak üzere marketlere akın etti.

Bugündeb itibaren uygulanacak kesinti boyunca bölgedeki toplum merkezleri tuvalet, içme suyu ve elektronik eşya şarjı için hizmet verecek.

Bölgedeki birçok okul da öğrencilerine, çarşamba günü evlerinde kalmalarını söyledi.

İlginizi Çekebilir
Acun Ilıcalı kaza yaptı
Acun Ilıcalı kaza yaptı
290 YORUM
Gündem
Trump'tan Barış Pınarı Harekatı için yeni saçma açıklama
Trump'tan Barış Pınarı Harekatı için yeni saçma açıklama
162 YORUM
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel'le görüşmesini anlattı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel'le görüşmesini anlattı
284 YORUM
İç Haber
YPG, Tel Abyad'dan kaçtı
YPG, Tel Abyad'dan kaçtı
286 YORUM
Gündem