Filistin Başbakanı istifa etti

Filistin Başbakanı istifa etti

Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'ın, yeni hükümetin kurulması için istifa mektubunu Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sunduğu belirtildi.

AF

Fetih Hareketi Merkez Komitesi'nin yeni hükümetin kurulması yönünde tavsiye kararı almasının ardından, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah istifasını Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sundu.

HÜKÜMET KURULUNCAYA KADAR GÖREVDE OLACAK

Filistin hükümetinin haftalık olağan toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Hamdallah'ın istifasını sunduğu, yeni hükümet kuruluncaya kadar mevcut hükümetin yönetiminde kalmaya devam edeceği belirtildi. Açıklamada ayrıca, Hamdallah'ın, yeni hükümetin kurulması için yapılan istişarelerin bir an önce sonuç vermesini umut ettiği ifade edildi.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde, pazar günü Devlet Başkanı Mahmud Abbas başkanlığında gerçekleşen Merkez Komitesi toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, yeni bir hükümetin kurulması ve aynı zamanda FKÖ bünyesindeki gruplarla bu konuda istişare yapmak üzere bir komitenin oluşturulması yönünde tavsiye kararı alındığı belirtilmişti.

UZLAŞI ANLAŞMASI İMZALANMIŞTI

FKÖ, Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Filistinlilerin tek meşru temsilcisi kabul ediliyor. FKÖ bünyesinde, Fetih ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin (FHKC) yanı sıra Filistin Kurtuluş Cephesi, Arap Kurtuluş Cephesi ve Filistin Halk Partisi gibi gruplar yer alıyor. Hamas'ın Gazze'de yönetime geldiği 2007'den bu yana, Filistin topraklarında siyasi bölünmüşlük yaşanıyor. Son olarak Mısır'ın başkenti Kahire'deki müzakereler kapsamında 12 Ekim 2017'de, Filistin'deki bölünmüşlüğü bitiren "uzlaşı anlaşması" imzalanmıştı.

İlginizi Çekebilir
Acun Ilıcalı kaza yaptı
Acun Ilıcalı kaza yaptı
282 YORUM
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel'le görüşmesini anlattı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkel'le görüşmesini anlattı
279 YORUM
İç Haber
YPG, Tel Abyad'dan kaçtı
YPG, Tel Abyad'dan kaçtı
279 YORUM
Gündem
Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini isteyen ülkeler
Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini isteyen ülkeler
632 YORUM
Gündem