191 1 0
Facebook Twitter Whatsapp Mail At Kopyala

Çiçekçiyi ezen zanlı serbest kalacak

Ensonhaber.com | Ajanslar | 19.08.2016 02:36

Bağdat Caddesi'nde çiçekçi Mehmet Emin Kaya’ı ezerek öldüren ve 7 yıl hapse mahkum olan Murathan Öztürk tahliye oluyor.

Kadıköy Bağdat Caddesi’nde 11 Temmuz 2015 tarihinde, kullandığı lüks otomobil ile yol kenarındaki çiçekçi Mehmet Emin Kaya’ya (34) çarparak ölümüne neden olduğu suçlamasıyla aranan ve 87 gün sonra (5 Ekim 2015) teslim olan hukuk fakültesi öğrencisi Murathan Öztürk (19), “Bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak” suçundan şubat ayında 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca cezayı veren Anadolu 77. Asliye Ceza Mahkemesi, Öztürk için hiçbir indirim maddesi uygulamadı. Kaya’ya verilen bu ceza ise taksirli suçlarda verilen en yüksek ceza olarak kayıtlara geçti.

6 AY SONRA SERBEST

Öztürk’ün, infaz yasasına göre 7 yıllık cezanın 3,5 yılını yattıktan sonra tahliye olması beklenirken hükümetin çıkardığı koşullu salı verme uygulamasıyla Öztürk kısa süre sonra tahliye olacak. Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan koşullu salıverme uygulamasındaki “cezalar yarı yarıya düşer” maddesine göre Öztürk’ün 7 yıllık cezası 3,5 yıla düşüyor. Şubat ayında aldığı cezadan önce yattığı 5 aylık süre ve cezadan sonra yattığı 7 aylık süre de göz önünde bulundurulduğunda ise Öztürk’ün cezası 2.5 yıla düşecek. Yine koşullu salı verme uygulamasına göre mahkumlar cezalarının son iki yılında tahliye olacağı için Öztürk’te 6 ay sonra serbest kalacak. Öztürk bu 6 aylık süreyi ise açık cezaevinde geçirip, zaman zaman haftalık izinlerle ailesini görmeye gidebilecek.

HIZ SINIRINI YÜZDE 20 AŞMIŞTI

Kaza sırasında Murathan Öztürk’ün hızı 61 kilometreydi. 50 kilometre olan Bağdat Caddesi’ndeki hız sınırını yüzde 20 oranında aşmıştı. Kazanın dikkatsizlik sonucu meydana geldiği belirtilen raporda şu ifadelere yer verildi: “Kazanın araç sürücüsü Murathan Öztürk’ün dikkatsiz ve tedbirsiz hareketleri sonucu direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi ve aracın kontrolünden çıkmasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır” denildi.

Çiçekçi Mehmet Emin Kaya'ya çarpan Murathan Öztürk, 87 gün sonra böyle teslim olmuştu:

Videoları indirmek için ios veya android uygulamalarımızı kullanabilirsiniz.
Çiçekçinin ölümüne sebep olan zanlı teslim oldu