Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Ceviz kabuklarından hediyelik eşya yapıyor

Ensonhaber.com 2018-09-10 12:45:27

Emekli olduktan sonra Balıkesir'in Edremit ilçesine yerleşen 62 yaşındaki Süleyman Yücel, ceviz kabuklarını birbirinden ilginç hediyelik eşyaya dönüştürüyor.

Evinin bir odasını atölyeye çeviren Süleyman Yücel, ceviz kabuklarından bağlama, kaplumbağa, kuş, abajur, el arabası, bebek beşiği, motosiklet, helikopter ve uçak gibi 27 çeşit minyatür süs eşyası yapıp, satıyor.

Süleyman Yücel, 6 yıl önce emekli olduktan sonra ailesiyle Ankara'dan Edremit'e yerleştiklerini söyledi.

27 ÇEŞİT OBJE YAPIYOR

Ceviz kabuklarından el işi hediyelik eşya yapmak için 5 yıl önce araştırma yapmaya başladığını anlatan Süleyman Yücel, "İlk önce ceviz kabuğundan bebek yaptım. Sonra gemi, ardından yelkenli, koltuk takımı, vazo, çiçek derken her geçen gün yeni objeler ekledim. Yaptığım materyalleri geliştirdim. Şu anda ceviz kabuklarından 27 çeşit obje yapıyorum." diye konuştu.

İNCE İŞÇİLİK

Süleyman Yücel, "İlk başta acemiliğime denk geldi yaptıklarım kurtlandı. Ceviz kabuklarının içlerini açmadan bir şeyler yaptım. Belirli bir zaman sonra ceviz kabuklarının içinde kurtlanmalar meydana geldiğini fark ettim. Şimdi ceviz kabuklarını ilk aldığımda açıyorum, içlerini tamamen boşaltıyorum. Daha sonra kabukları su ve çeşitli ilaç yardımıyla temizliyorum ve işleyeceğim materyallere dönüştürüyorum. Çalışmam bittikten sonra ceviz kabuğu mat olduğu için ilgi çekmesi ve güzel görünmesi için dışında su bazlı vernik kullanıyorum." dedi.

"ALDIĞIM OLUMLU YORUMLARDAN MUTLU OLUYORUM"

Süleyman Yücel, hobi amaçlı başladığı bu işten para kazanmaya başladığını dile getirerek, "Yaptıklarımla mutlu oluyorum. Gelen güzel değerlendirmeler karşısında daha çok mutlu oluyorum. Bu işte, maddiyattan önce aldığım olumlu yorumlar çok mutlu ediyor beni." ifadelerini kullandı.