1 0 0
Facebook Twitter Whatsapp Mail At Kopyala

Bakanlık dönüşümdeki mağduriyete izin vermedi

Ensonhaber.com | AA | 30.09.2017 15:26

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Haziran 2017 tarihli yönetmelik kapsamında kazanılan hakların kullanmasının önünü açtı.

Durbakayım, yazılı açıklamasında,1 Ekim 2017 itibarıyla Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ni uygulamaya sunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Haziran 2017 tarihli yönetmelik kapsamında kazanılan hakların kullanmasının önünü açtığını bildirdi.

"MUAFİYETLER DEVAM EDECEK"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Dönüşüm süreci başlamış olan projelerde mağduriyet yaşanmamasını isteyen bakanlık, dönüşüm sürecini başlatarak riskli bina tespiti yaptıran ve üçte iki oranında imza toplayarak yenileme sözleşmesi imzalayan hak sahiplerinin, kazandıkları muafiyetlerin devam edeceğini resmileştirdi" ifadesini kullandı.

ÜRETİCİLER VE TÜKETİCİLER MAĞDUR OLMAYACAK

Ayrıca Durbakayım, "İNDER, KONUTDER ve GYODER olarak yaptığımız görüşmelerde dile getirdiğimiz çekincelerin bakanlık nezdinde önemsenerek incelenmesi ve hassasiyet gösterilmesi bizleri mutlu etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, inşaat sektörüne büyük ilgi ve önem verdiğini bir kez daha ortaya koydu. Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde hem üreticileri, hem de tüketicileri mağdur etmeyecek şekilde düzenleme yapılması bunun en büyük göstergesidir."


BELEDİYEYE BAŞVURARAK TADİLAT YAPILACAK

Açıklamada, yeni yönetmelikle bina sakinlerinin daire içlerinde ıslak mekanları değiştirmemek kaydı ile belediyeye başvurarak tadilat yapabileceği; yönetmeliğin binadaki tadilatın etkilendiği bağımsız bölümler dışındaki bağımsız bölüm sakinlerinden muvafakat alma zorunluluğunu ortadan kaldırdığı bildirildi.