Avrupa sıcak hava dalgasıyla kavruluyor

Avrupa’yı etkisi altına alan Afrika sıcakları, birçok ülkeyi bunaltmayı sürdürüyor. Bazı ülkelerde sıcaklıklar yer yer 50 dereceyi buldu.

Ensonhaber.com
Haber Merkezi
06.08.2018 12:56

Aşırı sıcaklar Avrupa'yı etksi altına aldı. Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasının sardığı İspanya ve Portekiz'de termometreler 47.4 dereceyi buldu. Avrupa adeta kaynama noktasına geldi.

SOĞUK ÜLKELER SICAKTAN BUNALDI

Aşırı sıcaktan İspanya’da 3 kişi öldü, Portekiz’de 46 derece ile ülke tarihinin en yüksek sıcaklığı 47.4 dereceye oldukça yaklaşıldı.

Avrupa’nın kuzeyindeki Hollanda’da sıcak hava nedeniyle bazı bölgelerde asfaltın eridiği aktarıldı. Portekiz ve İspanya’da hissedilen sıcaklığın yer yer 50 dereceyi geçtiği belirtiliyor.

EN ‘SOĞUKLAR’ BİLE SICAKTAN BUNALDI

Avrupa’yı kavuran sıcağı en net şekilde, kıtanın ‘en soğuk’ ülkelerinde çekilen üstteki ve yandaki fotoğraf gösteriyor.

İsviçre’de sıcaktan bunalanlar atlarıyla göl sularında serinlemeye çalışırken, Finlandiya’da ise ‘klimalı’ bir markette yere yaydıkları minderler üzerinde ‘scaktan korunmaya’ çalışanlar görülüyor.

PORTEKİZ YANGINLARLA MÜCADELE EDİYOR

Portekiz’de sıcaklıkların artmasıyla Algarve bölgesinde çıkan yangınları söndürmek için 800’den fazla itfaiyeci görevlendirildi. Portekiz’de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle ülkenin birçok bölgesinde yangınlar çıktı.

12 YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI GÖREVLENDİRİLDİ

Yangınların en etkili olduğu Algarve bölgesine bağlı Monchique’deki yangınları söndürmek için 800’den fazla itfaiye eri ve 12 yangın söndürme uçağı görevlendirildi. Portekiz Polis ve Sivil Savunma Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Monchique’de bin hektar orman yanarken, 9 kişi yaralandı ve 100 aile tahliye edildi. Öte yandan, sıcaklıkların 47 dereceye ulaştığı Portekiz’in Estremoz, Alvega ve Odemira bölgelerindeki yangınlardan dolayı çevrede yaşayan halk tahliye edildi.