123 0 0
Facebook Twitter Whatsapp Mail At Kopyala

AP'de Türkiye oturumu yapıldı

Ensonhaber.com | AA | 13.09.2017 00:59

Avrupa Parlamentosu bu yıl üçüncü defa Türkiye'yi gündemine alarak oturum gerçekleştirdi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya yatırıldı.

Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulunda "AB ve Türkiye ilişkisi" konulu oturum düzenlendi.

Oturumun açılışında konuşan Johannes Hahn, iki tarafın da gelişmelerden memnun olmadığına değinerek, "Türk muhataplarımızla son görüşmemizde, ilişkilerimizin uzun boylu olabilmesi için mevcut gidişatı tersine çevirmemizin aciliyetini dile getirdik." ifadelerini kullandı.

Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn

"TÜRKİYE AB'NİN KİLİT BİR ORTAĞIDIR"

Hahn, "Türkiye, stratejik bir bölgede Avrupa Birliği’nin kilit bir ortağıdır. Biz ortağız, zor bir ortaklık ama çok sayıda temel konu hakkında iş birliği yapıyoruz. Açık, dürüst ve eleştirel, bazen yapıcı, bazen de çok çetin bir diyaloğa sahibiz." değerlendirmesinde bulundu.

"1 YILDA 3 DEFA TÜRKİYE'Yİ GÜNDEME ALDIK"

Parlamentoda sürekli Türkiye'deki gelişmelerin ele alındığını dile getiren AP'nin Rumen üyesi Cristian Dan Preda, "Bu yıl üçüncü kez Türkiye konusunu ele aldık, aslında bir karar verme zamanı gelmiştir. Masadan üyelik hedefini kaldırırsak yerine ne koyacağız, hangi hedefi koyacağız. AB olarak buna karar vermeliyiz." diye konuştu.

PİRİ 'HATA OLUR' DEDİ

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, "Türk halkının önünden AB üyeliği hedefinin kaldırılması çok büyük bir hata olur." sözleriyle popülizm ve yabancı düşmanlığının bu tartışmayı tekeline almaması gerektiğini savundu.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri

"BUGÜNÜN GERÇEK HASTA ADAMI AVRUPA BİRLİĞİ'DİR"

Uluslar ve Özgürlükler Avrupa'sı Grubunun (ENF) Fransız üyesi Edouard Ferrand, AB yetkililerinin tavrını eleştirerek, "Bir asır önce Türkiye’den Avrupa’nın hasta adamı olarak bahsediyorduk ama sanıyorum bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği'dir." ifadelerini kullandı.

"HEM TÜRKİYE'YE HEM AB'YE ZAMAN KAYBETTİRDİNİZ"

Parlamentoda Avrupa'nın Türkiye'ye tavrını eleştiren Ferrand, şöyle devam etti: 
"Türkiye’yi hiç bir sonucu olmayacak müzakere masasına davet ettiniz. Göçmenleri AB üyeliği karşılığında değiş tokuş yapmayı istediniz. Avrupa halkı felaket projenizi istemiyor. Yolunuzu şaşırdınız. Türkiye, büyük ülke, bu büyük halk, sizin teklifinizden farklı bir şey hak ediyor. Sonu belli olan bir süreçte hem Türkiye’ye, hem de AB’ye zaman kaybettirdiniz."

ALMAN ÜYELERDEN SÖZ ALMA YARIŞI

Türkiye konulu oturumda AP'nin Alman üyelerinin söz alma yarışına girdikleri gözlendi. AP'de Sosyal Demokrat Grubunun (S&D) Başkan Yardımcısı da olan Knut Fleckenstein, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye hakkındaki çağrılarının destek bulmadığına işaret ederek, "(Gelecek ay yapılacak) AB Liderler Zirvesi’nde bir ortak karara varılabileceğini sanmıyorum. Merkel’in eleştirilerini kimse desteklemedi." dedi.

"AB'Yİ GÜLÜNÇ DURUMA DÜŞÜRÜYOR"

Bir başka Alman üye Renate Sommer, "Başka bir ülke ile buna benzer bir ilişkimiz olsaydı AB’nin tavrı çok daha sert olurdu. Türkiye’ye karşı bir şey yapamıyoruz. Bu da AB’yi gülünç duruma düşürüyor." şeklinde konuştu.

Alman üye Renate Sommer

Arne Gericke de Türk yetkililer tarafından sürekli ülkesinin Nazi geçmişinin hatırlatıldığından yakındı.

Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat, Merkel'in seçim kampanyasına Türkiye’nin AB üyeliğini alet ettiğini söyledi.

"TÜRKİYE'YE KARŞI GÜMRÜK BİRLİĞİ KOZUMUZU KULLANABİLİRİZ"

Yeşiller Grubu Eş Başkanı Ska Keller, ekonomik yaptırım çağrısında bulunarak, "Gümrük Birliği gibi bir kozumuz var elimizde ve Türkiye’ye karşı bu kozu kullanabiliriz." diye konuştu.

AP Genel Kurulu, temmuz ayında aldığı bir kararla Türkiye'nin AB üyeliğinin askıya alınmasını tavsiye etmişti. Bir ülkenin üyelik müzakerelerine son verebilmek için üye ülkelerin tamamının onayı gerekiyor.