84 0 0
Facebook Twitter Whatsapp Mail At Kopyala

Antarktika'ya üs için ilk ekip yola çıktı

Ensonhaber.com | AA | 24.02.2017 17:22

Antarktika'daki bilimsel çalışmalarını bugüne kadar Bulgaristan bayrağı altında gerçekleştiren Türkiye, artık kendi üssünü kuruyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, yazılı açıklamasında, ilgili kanun tasarısının TBMM Genel Kurulunda kabulünün ardından Antarktika'ya kurulacak bilim üssü için oluşturulan ilk ekibin bugün yola çıktığını bildirdi.

Özlü, "Antarktika'ya kurulacak bilim üssü için oluşturulan 9 kişilik ilk ekip bugün yola çıktı" dedi.

MERKEZİ İTÜ KURACAK

TBMM Dışişleri Komisyonu'nda benimsenen, ''Antarktika Antlaşması Çevre Korumu Protokolüne Katılma Kanun Tasarısı''yla Türk bayrağı Antarktika'da dalgalanacak. İstanbul Teknik Üniversitesi'nce (İTÜ) kurulacak 'Kutup Araştırmaları Uygulama ve Tanıtma Merkezi'yle Türkiye, bilimsel araştırmalarda ''Ben de varım'' diyecek.

FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI BAŞLAYACAK

Özlü, 9 kişiden oluşan teknik heyetin önce hava yolu ile Arjantin'e gideceğini belirterek, "Heyet daha sonra oradan kiralanan buzkıran gemisi ile deniz yoluyla Antarktika kıtasına geçecek. Araştırma ekibi Antarktika'da Türkiye'nin kuracağı bilim üssü için fizibilite çalışmalarına başlayacak. Bilimsel araştırmalar da yapacak olan heyet, nisan ayının ilk haftasında yurda dönecek." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE KUTUP ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

Fizibilite çalışmaları için hava şartlarının uygun olduğu kasım ayında daha geniş bir heyetin yeniden Antarktika'ya gideceğini kaydeden Özlü, kutup çalışmaları kapsamında "Türkiye Kutup Araştırmaları Merkezi"nin kurulması çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

29 ÜLKENİN 101 ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ VAR

Antarktika'da şu anda 29 ülkeye ait toplam 101 yerleşik araştırma enstitüsünün faaliyet gösteriyor. Türkiye 102'nci olarak aralarına katılacak.

TÜRKİYE "BEN DE VARIM" DİYOR

Uluslararası anlaşmalarda eğer siz taraf değilseniz sizin hiçbir şekilde orada çalışmanıza müsaade etmiyorlar. Türkiye'nin de orada bir yerinin olması, buranın yönetiminde söz sahibi olma imkanını tanıyacak ve görünürlülüğü de olacak.

Yani oyunun dışında kalmamak noktasında bu merkezin kurulması ülkemizin menfaatlerine uygun olacak.

9 TÜRK ORADA NE ARAŞTIRACAK?

Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşler Müsteşar Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu'nun verdiği bilgiye göre; Bilim adamları oralarda iklim değişikliğinin canlılar ve deniz seviyesi üzerindeki etkileri, balıkçılık, jeoloji, tıp, astronomi gibi alanlarda araştırma yapmakta. Bu konuda bilim adamlarımıza ve üniversitelerimize de fırsat tanınmış olacak..