Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Akdeniz'de batan mülteci gemisinde 950 kişi var iddiası

Ensonhaber.com 2015-04-20 08:43:02

Akdeniz'de dün gece batan teknede bulunanların sayısının 950 civarında olduğu ileri sürüldü.

Akdeniz'de batan mülteci gemisinden ilk görüntüler VİDEO Akdeniz'de batan mülteci gemisi VİDEO

İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica’da yer alan haberde, batan tekneden kurtarılarak Katanya’da tedavi altına alan Bangladeşli bir kişinin, Libya’nın 70 mil kuzeyinde batan teknede 950 civarında kişinin bulunduğunu, bunların 200’ünün kadın, 40-50 kadarının da çocuk olduğunu söylediği belirtildi.

Haberde, kaçakların Cezayir, Mısır, Bangladeş, Somali, Nijerya, Senegal, Mali, Zambia ve Gana vatandaşları olduğu ifade edildi.

Akdeniz'de batan mülteci gemisinden ilk görüntüler VİDEO

İTALYA SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞINDAN YARDIM TALEBİ

Bangladeşli kaçağın anlattıklarına yer verilen haberde, kaçakların bindirildikleri balıkçı teknesinin Trablus’un doğusundan hareket ettiği, Libya’nın 70 mil açığındayken uydu telefonuyla Roma’daki İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığından yardım talebinde bulunulduğu bildirildi.

"28 KİŞİ KURTULDU"

Facianın, yakından geçen bir gemiden yardım talep etmek için göçmenlerin hep birlikte bir tarafa yüklenmesi sonucunda teknenin dengesinin bozularak ters yüz olmasıyla yaşandığı kaydedilmişti.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de faciadan şu ana kadar 28 kişinin kurtulduğunu, 24 kişinin cesedinin denizden çıkarıldığını belirmişti.

Akdeniz'de batan mülteci gemisi VİDEO