Facebook Twitter Whatsapp Mail At

Akçaabat'ta şarbon paniği

Ensonhaber.com 2018-02-10 12:19:23

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde, şarbon şüphesi üzerine çok sayıda kişi hastaneye başvurdu.

Trabzon'un Akçaabat ilçesinin Ağaçlı Mahallesi'nde oturan M.A., 10 gün önce ineğini kesip, etini komşularına dağıttı.

73 KİŞİ ACİL SERVİSE GİTTİ

Yaklaşık bir hafta sonra mahalle sakinlerinden Fatma Çakır (39) rahatsızlanarak gittiği hastanede yaşamını yitirdi, 73 kişi de 'halsizlik, mide yanması ve yüksek ateş' gibi şikâyetlerle acil servise başvurdu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Yapılan incelemede, Çakır'da şarbon virüsü şüphesi olduğu belirlenirken yaşanan şarbon paniği ile ilgili Trabzon Valiliği yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada “İlimiz Akçaabat İlçesi Ağaçlı mahallesinde henüz tanısı kesin olmayan bir rahatsızlığı sebebiyle bir adet büyükbaş hayvanın sahibi tarafından kesilerek dağıtılması ve bunlardan tüketen bazı vatandaşlarımızda bir takım rahatsızlıkların belirmesi üzerine ilgili kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmış olup, konu ile ilgili endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır.” denildi.

"ŞU ANDA ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM YOK"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilgili vatandaşın işletmesine gidilerek kesilen hayvana ait et numuneleri ve işletmede bulunan diğer hayvanlardan kan örneği alındığı bildirildi.

Örneklerin Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildiği belirtilen açıklamada, "Analiz sonuçlarında kesilen hayvanın şarbon hastalığı mikrobu taşıdığı, diğer mevcut hayvanlarda ise hastalık olmadığı tespit edilmiştir. Konuyla ilgili İl ve İlçe Müdürlüğümüzce karantina, idari ve fenni tedbirler alınmış olup, ilk etapta dezenfeksiyon işlemleri yapılmış, mevcut henüz tüketilmeyen etler imha edilmiştir. Şu an endişe edilecek herhangi bir durum görülmemektedir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, hayvanların aşılanmasına bugün itibarıyla başlandığı, durumun takibinin İl Sağlık Müdürlüğü ve Kaymakamlık ile koordineli olarak yapıldığı kaydedildi.

80 KİŞİYE TEDBİR AMAÇLI ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise 8 Şubat'ta Fatih Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği tarafından, İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine olası bir şarbon vakası bildirimi yapıldığı belirtildi.

Bildirim üzerine bu kişinin bilgisine başvurularak "Yakınlarında herhangi bir hastalık var mı?" diye sorgulandığında bir yakınının 7 Şubat'ta Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde öldüğü bilgisine ulaşıldığı aktarılarak hastane ile yapılan görüşmelerde ölüm nedeninin sepsis (enfeksiyonun vücuda yayılması) olduğunun öğrenildiği vurgulandı.

Açıklamada, yine hastanın yakınları ve çevresinde benzer vakaların bulunup bulunmadığı yönünde saha çalışması yapıldığına dikkati çekilerek şunlar kaydedildi:

"Saha çalışmalarında olası bir şarbon vakası daha tespit edilmiştir. Vatandaşlarla yapılan görüşmelerde, bölgede 10-15 gün önce hastalık şüphesi olan bir hayvan kesimi yapıldığı bilgisi alınmış, hayvana teması olanlar ve etinden tüketenler için tedbir amaçlı koruyucu antibiyotiğe başlanmıştır. Vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeler yapılarak etle temas eden tüm vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi için muhtarlık ve kaymakamlıkla işbirliği yapılmıştır."

Hastaneye 9 Şubat akşam saatlerinde başvuran ve bu etten yediklerini beyan eden yaklaşık 80 kişiye tedbir amaçlı koruyucu antibiyotiğe başlanıldığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Karın ağrısı ve kusması olan bir çocuğumuz tedbir amaçlı yatırılmıştır. Ölen kişiden, olası şarbon hastalığı düşünülen 3 hastadan, ölen kişinin eşinden ve cenazeyi yıkayan kişiden olmak üzere 6 vatandaşımızdan alınan kan numuneleri ileri tetkik için Ankara Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'na gönderilmiştir."

"TÜKETİLMEMİŞ ETLER İMHA EDİLDİ"

Açıklamada, tüm şüphelilerde kesilen hayvan veya etiyle temas öyküsünün mevcut olduğu, ilgili kuruluşlarca eş zamanlı olarak bölgede gerekli çalışmaların yapıldığı aktarıldı.

İncelemeler sonucunda İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veteriner hekimlerince ilgili mahallede gerekli karantina işlemleri başlatıldığına işaret edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Hastalık teşhisi için söz konusu etten numuneler ile hastalık teşhisi konulan kişinin işletmesindeki hayvanlardan ve hayvanın kesildiği diğer kişinin işletmesinde bulunan hayvanlardan kan swapları alınarak Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmiştir. İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyon kararları doğrultusunda, mevcut hayvancılık işletmelerinde dezenfeksiyon işlemlerine ivedilikle başlanmış olup söz konusu etle temas eden araç gereçlerin dezenfeksiyon ve imha işleri yapılmıştır. Kesilip dağıtılan etlerden henüz tüketilmemiş olanlar toplatılmış ve imha edilmiştir. Mahalledeki tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanların şarbon aşısı ile aşılanması için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce aşılama için aşı temini talep edilmiş olup bölgede aşılama çalışmaları başlatılacaktır."

Hastaneye tedbir amaçlı yatırılan çocuğun genel durumunun iyi olduğu vurgulanan açıklamada, konu hakkında tüm tedbirlerin alındığı ve gerekli çalışmaların devam ettiği kaydedildi.