ABD- Kuzey Kore gerilimine Yeni Zelanda da dahil oldu

Yeni Zelanda Başbakanı English, Kuzey Kore-ABD arasındaki gerginliğin savaşa dönüşmesi halinde "askeri müdahaleye katkı sağlayabiliriz" dedi

Ensonhaber.com
Ajanslar
11.08.2017 12:50

2

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull'un, Kuzey Kore'nin saldırı başlatması durumunda ABD'nin yanında yer alacağını kaydetmesi üzerine Yeni Zelanda Başbakanı Bill English de, Kuzey Kore'ye yönelik bir askeri harekata destek verme konusunu 'kendi içinde değerlendirerek' karar vereceğini açıkladı.

"TANSİYON ARTMASINA RAĞMEN ASKERİ HAREKAT OLACAK GİBİ GÖRÜNMÜYOR"

Gazetecilere konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan English, sorunun barışçıl yollardan çözülmesini istediklerini hatırlatarak, tansiyonun artmasına rağmen askeri harekatın gerçekleşeceğine dair bir işaretin olmadığını kaydetti.

KUZEY KORE'YE BASKI YAPILMALI

English, gerilimin barışçıl yollardan çözümü için ABD, Çin ve Rusya'nın Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un'a baskı yapması gerektiğini vurgulayarak, "Bu gerginliğin barışçıl yollarla çözümüne odaklandık. Bence bu şu anda çok varsayımsal, herhangi bir askeri harekat olsaydı katkılarımızı olayı kendi içinde değerlendirerek verirdik" dedi.

"TRUMP'IN TEHDİTLERİ FAYDASIZ"

Öte yandan English hafta içinde yaptığı açıklamalarda, ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore'nin tehditlerini sürdürmesi karşısında 'dünyanın daha önce görmediği bir öfkeyle karşılık göreceği' ifadelerini faydasız olarak nitelendirmişti.

YENİ ZELANDA DIŞİŞLERİ BAKANI: AGRESİF CEVAP VERİLMEMELİ

Fiji'de Pasifik Adaları Formu Dışişleri Bakanları toplantısında bulunan Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Gerry Brownlee ise, 'dikkatli olunması gereken bir zaman' içinde bulunduklarını hatırlatarak, "Agresif bir cevap vermek yerine tarafları gerginliği önlemeye teşvik ediyoruz" ifadelerini kullandı.

AVUSTRALYA'NIN KARARINI İZLEYECEKLER

Bakan Brownlee, "Avustralya bizim tek resmi müttefikimiz ve durum silahlı çatışmaya dönüşürse o zaman seçeneklerimizi değerlendiririz" dedi.

ANZUS ANLAŞMASI VAR

Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD arasında 1951 yılında imzalanan ANZUS Güvenlik Anlaşması, söz konusu ülkelerin Büyük Okyanus bölgesinde herhangi bir saldırıya uğramaları halinde birbirlerine yardım etmelerini öngörüyor.